بخور سرد یا گرم ؟

 

بخور سرد یا  بخور گرم  ؟

 

در فصل زمستان با شیوع سرماخوردگی و احتقان بینی و تنگی نفس خیلی‌ها به فکر خرید دستگاه بخور می‌افتند.

 

توصیه می‌شود در فصولی که عمدتا در هوا گرد و غبار پراکنده است، برای جلوگیری از انتشار ویروس‌ها و میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا از بخور استفاده شود.

 

زمانی که فرد نیاز به مرطوب کردن راه هوایی دارد یا دچار چسبندگی راه هوایی شده و یا در دفع خلط با مشکل مواجهه است، استفاده از بخور، کمک‌کننده است.

 

دستگاه‌های بخور معمولا به دو نوع سرد و گرم تقسیم می‌شوند.

 

  1. از دستگاه‌های بخور گرم معمولا در هوای سرد استفاده می‌شود. اگر تنها برای مرطوب شدن هوا از بخور استفاده می‌کنیم بهتر است گرم باشد، چون در تسکین گرفتگی بینی و عفونت‌های مجاری تنفسی و همچنین کاهش شدت و درد سرفه‌های خشک مفید است.

 

امکان افزودن مواد ضدعفونی کننده گیاهی  و خوشبوکننده نظیر اکالیپتوس  به بسیاری از آنها وجود دارد.

 

این دستگاه ها معایبی هم دارند، مثلا مصرف انرژی برق در آنها بسیار بالاست ( 1000 تا 1200 وات  ) و احتمال سوختگی با بخار داغ یا آب داخل مخزن وجود دارد.

 

معمولا به مبتلایان بیماری های آسم، آلرژی و سینوزیت، استفاده از دستگاه های بخور سرد توصیه می شود.

 

  1. بیمارانی که التهاب حاد مجاری تنفسی فوقانی دارند، مثل وقتی که کودکی دچار بیماری کروپ (خروسک شده ،  می‌توان از بخار سرد استفاده کرد تا بیماری بهبود یابد و  تشدید نشود.

 

از بخور سرد می توان در 4 فصل سال  استفاده نمود . این دستگاه‌های بخور کم‌ صداتر از نوع گرم عمل می‌کنند و مصرف انرژی برق در آنها بسیار  کمتر است ( 30 تا 90 وات )  و از آنجایی که بخار آنها سرد است خطر سوختگی ( به‌ویژه برای خردسالان ) ایجاد نمی‌کنند.

 

از ویژگی های مثبت دستگاه بخور سرد، حذف باکتری ها و ویروس ها  ، تامین رطوبت محیط بدون افزایش دما، كاهش استرس، احساس طراوت و شادابی و حساسیت نداشتن به نوسانات برق است.

 

از طرف دیگر، از آنجایی که در بخور سرد مواد معدنی موجود در آب موجب ایجاد رسوب در نازل بخورمی گردد  بهتر است مخزن آنها با آب جوشیده سرد شده پر شود.

 

معمولا به مبتلایان بیماری های آسم، آلرژی و سینوزیت، استفاده از دستگاه های بخور سرد توصیه می شود

منبع : تبیان